Obecny wybór klimatyzatorów na rynku jest bardzo szeroki. Oprócz tego inwestorzy mają również dostęp do zróżnicowanej oferty pod względem rodzaju klimatyzacji i mogą wybierać pomiędzy klimatyzatorami przenośnymi, instalacją chłodniczą multisplit czy właśnie wersji split.
Czy warto decydować się na tę ostatnią opcję? Jakie split ma zalety, a jakie wady i na co dokładnie się decydujemy?
Klimatyzacja typu split – wady oraz zalety
Rzadko się zdarza, aby jakieś urządzenie spełniało wszystkie związane z nim oczekiwania, a klimatyzacja typu split ma tę wadę, że nadaje się wyłącznie do pracy w jednym pomieszczeniu. Patrząc jednakże z drugiej strony, można zauważyć natychmiast zalety takiego rozwiązania, ponieważ wersja split jest prosta w montażu i nie generuje wysokich kosztów eksploatacyjnych. Z tej perspektywy split może się okazać najkorzystniejszym wyborem, a z obserwacji rynku wynika, iż jest to najkorzystniejszy finansowo i najczęściej montowany typ klimatyzacji w Polsce – z jednym wszakże zastrzeżeniem:
Klimatyzowanie większego pomieszczenia za pomocą klimatyzacji typu split może nie być wystarczająco skuteczne.
Wszystko jest oczywiście zależne od mocy samego klimatyzatora, jednakże pamiętać należy, że klimatyzację split często wybieramy ze względów ekonomicznych i należy uważać, aby nie wpaść w pułapkę chęci zbytniego zaoszczędzenia na klimatyzacji.
Klimatyzacja musi działać, a że samodzielne dostosowanie parametrów klimatyzatora do pomieszczenia, w którym ma on pracować może być trudne, warto skorzystać z porad i obliczeń fachowców z branży.
Budowa instalacji typu split
Instalacja splt składa się z części montowanej wewnątrz, czyli klimatyzatora wyposażonego w parownik i wentylator oraz z części montowanej na zewnątrz mieszkania lub i w tym wypadku jest to skraplacz wyposażony w sprężarkę.
Obydwie części połączone są ze sobą przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym, czyli freonem. To ten gaz ochładzanie pomieszczenia.
Na jaki rodzaj klimatyzatora się zdecydować?
Przy podjęciu decyzji o montażu klimatyzacji w wersji split do dyspozycji nie mamy jednego rodzaju, ale przynajmniej kilka podstawowych odnośnie do tego typu urządzeń chłodzących.
W zależności od ukladu zabudowy wnętrza albo jego wystroju możemy zamontować opcję ścienno-przysufitową, przypodłogową, przysufitową, kanałową, a także kasetonową. W ostatniej opcji klimatyzator montowany jest w podwieszanym suficie, a powietrze jest rozprowadzane po pomieszczeniu w czterech kierunkach.
Z ruchu na stronach z klimatyzacją wynika, że klienci najchętniej wybierają opcję ścienno-przysufitową klimatyzacji split. Ma to związek z tym, że takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, gdzie chłodne powietrze rozprowadzane jest najbardziej równomiernie i efektywnie.
Czy warto zainwestować w klimatyzację w domu?
Montaż klimatyzacji split
Montaż klimatyzacji typu split wbrew pozorom nie jest spektakularnie trudny i można go przeprowadzić samodzielnie. W zakupionym pudełku z klimatyzacją powinna zawsze znajdować się dokładna instrukcja obsługi, ale problemem może okazać się konieczność przebudowania pomieszczenia i co ważne, jest to problem najmniejszy.
Przygotowanie infrastruktury pomieszczenia pod klimatyzację nie jest zadaniem dla amatora, ale mając o tym pojęcie, można takową przygotować. Jednak napełnienie oraz pierwsze uruchomienie klimatyzatora powinno być przeprowadzone przez fachowca.
Dlatego zarówno wybór, jak i montaż klimatyzacji powinien przeprowadzać fachowiec z branży chłodniczej.