Jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja budynku

Budynek, w którym mieszkamy lub pracujemy powinien spełniać odpowiednia kryteria poziomu komfortu. Wpływ na to ma prawidłowa wentylacja pomieszczeń. Co zrobić aby cieszyć się dobrą jakością powietrza? Na pewno zadbać o wentylację poprzez rekuperatory. Istotnym jest wprowadzić skuteczny proces nawiewno – wywiewny. Poniżej umieszczone zostały kluczowe informacje dotyczące omawianego problemu.

Wentylacja grawitacyjna

Nie od dziś wiadomo, że świeże powietrze to dar, który powinniśmy szanować i się nim cieszyć. Skutkuje prawidłowym dotlenieniem organizmu i wydajnością wykonywanych czynności. Wentylacja grawitacyjna polegająca na zamianie zużytego powietrza ma właśnie to na celu.

Namiastką tego typu rozwiązania jest wietrzenie pomieszczeń za pomocą otwierania okien, czy tworzenia przeciągów. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż powietrze musi być ciągle wymieniane na nowe. W zimie taki system wietrzenia nie zdaje się być komfortowym.

Dodatkowo, w starym budownictwie, wentylacje grawitacyjne zapewniały wszelkie otwory znajdujące się w np. nawiewnikach ramy okiennej, kominkach, łazienkach, okapach kuchennych. Zaciągane powietrze było zimne. Wentylacja grawitacyjna to zatem sprawdzony, tradycyjny, ale także przestarzały sposób wentylowania pomieszczeń, który funkcjonował dobrze wtedy, gdy drewniane okna nie były szczelne.

Wraz z postępem technologicznym powstały nowe rozwiązania mające wpływ na odzyskanie ciepła. Do nich należy system rekuperacji.

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Prawidłowa wentylacja budynku może być skutkiem wprowadzenia rekuperatorów. Są one odpowiedzialne także za odzyskanie ciepła, co w tradycyjnym sposobie wymiany powietrza nie jest możliwe. Jak dokładnie więc funkcjonuje to urządzenie?

Rekuperacja powietrza działa na zasadzie dwóch wentylatorów – wywiewnego oraz nawiewnego. Wspomnianym już faktem jest, że to dzięki nim możliwe staje się zatrzymanie energii cieplnej w pomieszczeniach, nawet powyżej 90% przy stosowaniu najlepszych urządzeń. Dodatkowym atutem rekuperatorów są wmontowane filtry oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń.

Wentylacja mechaniczna zatem przyczynia się do bardzo dobrej ergonomii budynku.

Jakie są najważniejsze korzyści z montażu rekuperatora?

Urządzenia służące do rekuperacji (montaż) najczęściej lokuje się nad holem, łazienką, klatką schodową, w garażu lub kotłowni. Są to miejsca, w których intensywność hałasu wytwarzanego przez pracujący silnik jest praktycznie nieodczuwalny. W większych halach oraz hurtowni, rekuperacja ma duże znaczenie. Przebywające tam osoby muszą mieć zapewniony pełen komfort.

Sterownik rekuperatora powietrza przeważnie umieszcza się na ścianie jednego z pomieszczeń użytkowych np. salonu lub pokoju gospodarczego (w przypadku firm). Służy do kontrolowania wydajności wentylacji, temperatury nawiewu oraz oczyszczania powietrza.

Ceny rekuperacji są różne. Wahają się w przedziale od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych (ok. 700 – 35 000). Taka różnica wynika z wydajności produktu oraz czy klient oczekuje także jego montażu.

Dla przykładu, urządzenia do rekuperacji w Toruniu firmy Klima – Hurt Sp. z o. o w swojej ofercie posiada asortyment, który spełnia kryteria najwyżej jakości. Specjaliści służą pomocną wiedzą oraz doświadczeniem w dobraniu odpowiednich rekuperatorów. Warto skorzystać z tego typu udogodnień.

Jakie są korzyści płynące z instalacji wentylatorów mechanicznych? Przede wszystkim to:

  • wytwarzanie energii cieplnej – podczas wentylacji ze zużytego powietrza wyrzucanego na zewnątrz, rekuperator wytwarza energię cieplną (ergonomia urządzenia),
  • delikatne osuszanie powietrza – ma to na celu zapobiegnięciu powstawania np. pleśni i innych bakterii,
  • oczyszcza powietrze – wmontowane filtry pozbywają się z powietrza wszelkich pyłów, brudów a nawet smogu. Jest to praktyczne rozwiązanie dla alergików czy astmatyków,
  • cena – na rynku istnieje duża różnica cen, dlatego można też dobrać odpowiedni rekuperator odpowiadający budżetowi klienta. Należy jednak pamiętać, iż jakość nie zawsze idzie w parze z ceną.

Ponadto, rekuperatory sprzyjają dobremu samopoczuciu poprzez prawidłowe dotlenienie organizmu. Z kolei sam montaż zazwyczaj odbywa się poprzez współprace ze specjalistami. Jest to ważny czynnik, ponieważ decyduje o ich prawidłowym funkcjonowaniu. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź www.klima-hurt.pl